Anemia- jak zapobiegać i  jak sobie z nią radzić?

Anemia- jak zapobiegać i jak sobie z nią radzić?

Anemia- jak zapobiegać i jak sobie z nią radzić?

Anemia jest bardzo poważnym schorzeniem, ale nie każdy poświęca jej odpowiednio dużo uwagi. Skutki, jakie powoduje, są często bagatelizowane, a chorzy nie mogą znaleźć nigdzie odpowiedniego wsparcia.

Czym jest anemia? Anemia to niedokrwistość. Niedokrwistość prowadzi do niedotlenienia komórek, a to w konsekwencji powoduje coraz gorszą ich pracę. Przez niedożywienie i niedotlenienie są bardzo zagrożone obumieraniem. Niedokrwistość obciąża układ sercowo-naczyniowy w takim stopniu, że często powoduje niewydolność, a nawet zawał serca.

Przyczyny powstawania anemii

  • duża utrata krwi: zranienia, zabiegi operacyjne, urazy, krwawienia z nosa, hemoroidów, a także utrata krwi spowodowana miesiączką. Dlatego kobiety są bardziej narażone na rozwój anemii. Wpływ mają również wewnętrzna utrata krwi: wrzody, polipy jelita grubego,
  • upośledzenie produkcji czerwonych krwinek,
  • zaburzenia przez niedobory: głównie przez niedobory żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego,
  • auto immunologia w kierunku czerwonych krwinek

Dopiero po wykluczeniu błędów żywieniowych, można zacznij szukać przyczyny w predyspozycjach genetycznych. Niedokrwistość możesz odczytać w wynikach krwi. Zobaczysz to po obniżonej hemoglobinie, poziomie żelaza i poziomie czerwonych krwinek. Chcesz wiedzieć jak odpowiednio przygotować się do badań, aby wyniki było miarodajne? Zapraszam tutaj.

Skutki anemii

Poznaliśmy przyczyny, więc warto zobaczyć jakie skutki powoduje anemia. Oto kilka trafnych przykładów:

  • brak energii do podejmowania aktywności fizycznej i życiowej to objawy, które w pierwszej kolejności powinny rzucić się nam w oczy,
  • problemy z pamięcią i koncentracją,
  • osoby z anemią często uciekają w kąt i przez to często zostają same ze swoimi problemami. Kontakt z takimi osobami jest utrudniony.
  • problem z ciągłą sennością- osoby chore na anemię nie mogą zasnąć, a przez to nadwyrężają inne aspekty zdrowia i są coraz bardziej zmęczone życiem.

Wszystkie opisane skutki pogłębią się, jeśli nie wdrożysz odpowiedniej terapii. Przykre jest to, że rozwój anemii wpływa tak negatywnie na codzienną radość i energie do życia, że często doprowadza chore osoby do depresji.

Na anemię najczęściej chorują kobiety. Ma to związek m.in z comiesięczną utratą krwi. Jeśli dodatkowo dieta takiej kobiety jest bardzo uboga i występują problemy trawienne, to anemia ma bardzo dobre podstawy, aby ujawnić się w organizmie. Ponadto narażone są również kobiety w ciąży, gdyż oprócz swojego organizmu podtrzymują dojrzewające dziecko, a to wiąże się z dodatkowym zapotrzebowaniem na żelazo. Problem jest taki, że kobiety unikając żelaza hemowego (czyli występującego w postaci zwierzęcej np. wątróbka) mają często problem, aby uzupełnić swoje zasoby, a co dopiero z dodatkowym zapotrzebowaniem.

Jak zapobiegać anemii?

Należy spożywać odpowiednio dużo składników odżywczych, w przypadku zapobiegania niedokrwistości będzie to głównie: witamina B12, kwas foliowy i żelazo. Nie można zapomnieć o odpowiednim zbilansowaniu węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Ponadto bardzo ważna jest odpowiednio duża kaloryczność naszej diety.
Nie możemy zapominać o odpowiednim wchłanianiu czy nawet zadbaniu o pH żołądka, które wspomaga wchłanianie żelaza. Żeby zapobiegać lub wyjść z anemii potrzeba naprawdę zgrać bardzo dużo aspektów w całość, bo tylko tak możemy zapewnić odpowiednie wsparcie dla naszego organizmu.

Produkty takie jak: jaja, podroby czy czerwone mięso powinny stale pojawiać się w diecie. Ponadto nie zapominaj o folianach, przeciwutleniaczach i witaminie C.
Musimy również uważać na produkty, które skutecznie utrudniają nam wchłanianie żelaza. (np. strączki, zboża).

Podsumowanie

Na każdym kroku jest coś, na co powinieneś uważać w drodze po zdrowie. Chociaż nie jest to wszystko takie łatwe, to warto poświęcić czy to trochę czasu, czy pieniędzy po to, żeby czuć się świetnie i cieszyć się z każdego dnia.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribuj  
Powiadom o