Dieta – jak w niej wytrwać?

Dieta – jak w niej wytrwać?

Dieta – jak w niej wytrwać?

Dieta może być przyjemna. To stwierdzenie zapewne dla wielu jest szokujące, bo jak głodzenie się ma być przyjemne? Dieta jednak nie polega na głodzeniu się i trzeba to zrozumieć, aby podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy swojego zdrowia. Pojemniki z czasem staną się dla Ciebie codziennością.

Dieta jest tematem, do którego wiele osób podchodzi z dużym dystansem. Brak odpowiedniej wiedzy skutkuje często niezbyt przychylnymi komentarzami na temat tych, którzy starają się jeść zdrowo. Niestety również ci, którzy teoretycznie chcą przejść na dietę, stwarzają sobie w głowie ograniczenia. One natomiast skutecznie utrudniają dietę, a odbiegają znacząco od rzeczywistości.

Przedstawię Ci kilka mitów i pretekstów, które obalimy, żeby przychylniej spojrzeć na dietę. Być może głupie wymówki dzielą Cię od lepszego zdrowia czy wysportowanego ciała.

1. Dieta to głodówka

Niestety wiele osób myśli, że dieta to głodzenie się. Jednak w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Często w wywiadzie żywieniowym widzę, że ludzie nie dojadają, a ich menu jest bardzo ubogie. Przez to nie osiągają zamierzonego celu i osłabiają swój organizm. Fakt ten pokazuje, że dieta ma nas właśnie postawić na nogi, a nie zagłodzić. Później, kiedy dana osoba przechodzi na dietę, okazuje się, że nie potrafi przejeść swojego dziennego zapotrzebowania. Jest w szoku, ale ja nie. Wydaje nam się, że dużo jemy, kiedy podjadamy kanapki czy cukierki pomiędzy śniadaniem a kolacją. Rzeczywistość pokazuję, że pełnowartościowe produkty szybciej zapełnią nasz żołądek, nie wspominając już o korzyściach zdrowotnych.

2. Gotowanie jest trudne

Kiedy to słyszę, to czasem załamuję ręce. W czasach internetu możemy sobie poszukać poradnika wideo, który pokaże nam krok po kroku, co tylko nam się wymarzy. Kiedy jako nastolatek próbowałem trzymać dietę, to nie potrafiłem nawet ugotować kurczaka. Mimo to nauczyłem się gotować bez poradników wideo. Poza tym nie trzeba być master chefem, bo prostota jest szczytem wyrafinowania. Dlatego też swoje diety staram się dostosowywać tak, aby nawet ci najmniej obyci z patelnią, dali sobie radę. Oczywiście przy tym naprawdę smacznie zjedli.

3. Brak czasu

Brak czasu jest ściśle związany ze złym rozplanowaniem swojego dnia/ wolnego czasu. Przekonałem się wiele razy, że gotowanie posiłków w pojemniki na kolejny dzień oszczędza nam naprawdę sporo czasu. Zamiast chodzić, robić zakupy, zastanawiać się co zjeść, to wyjmujemy pojemnik, podgrzewamy i mamy gotowe. Moja rada jest taka, że wieczorem w czasie oglądania serialu/filmu czy podczas odpoczywania po pracy, można się zmobilizować. W godzinę jesteś w stanie przygotować całe menu na kolejny dzień. Przecież i tak musisz coś jeść.

4. Brak pieniędzy

Pieniądze to temat rzeka. Zalecam, żeby przekalkulować, ile wydaje się obecnie na rzeczy niepotrzebne, na słodycze i inne produkty niesprzyjające zdrowiu. Czasami warto z czegoś zrezygnować na rzecz lepszego zdrowia. Koniec końców i tak wydasz pieniądze, żeby odzyskać zdrowie, ale pamiętaj, że łatwiej zapobiegać niż leczyć.

5. Dieta jest za trudna do utrzymania

Musisz zrozumieć jeden fakt, że dieta nie może kierować Twoim życiem, a nawet nie powinna. Kiedy masz jakąś uroczystość, to możesz sobie pozwolić na małe co nieco. Najgorsze to popadać ze skrajności w skrajność. Wyjątkiem są różne schorzenia, które wymagają diety eliminacyjnej, tego nie da się przeskoczyć, ale to już zupełnie inna para kaloszy. Dyscyplina jest niezbędna, jeśli chcesz, aby to wszystko przyniosło zamierzony skutek, ale bez przesady. Jeśli nie jesteś zawodowym sportowcem i nie zarabiasz na tym, to nie ma przeciwwskazań, aby robić sobie trochę odstępstw od diety. Kluczem w tym wszystkim jest, aby Twoja codzienność była oparta na pełnowartościowym jedzeniu.

6. Dieta w praktyce

Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dieta często ułatwia funkcjonowanie i pomaga w zorganizowaniu siebie. Na początku może być ciężko gotować, kiedy naszym popisowym daniem są kanapki. Wszystko przyjdzie z czasem i pakowanie pojemników do pracy będzie czymś zupełnie naturalnym dla Ciebie. Pojemniki dla niektórych są zapewne krępujące, chociaż teraz wszystko się zmienia, a świadomośc jest coraz większa. Aczkolwiek wiem, że wyciąganie swojego jedzenia często przyciąga wzrok i komentarze innych. To nie powinno jednak nikogo zniechęcać, w końcu dieta pokazuję siłę Twojego charakteru i chęć do zmiany na lepsze. Jak się wszystko połączy z odpowiednim treningiem, to efekty przyjdą znacznie szybciej. O treningu dla początkujących więcej możecie przeczytać tutaj.

Poza tym uwierz, że fajnie mieć swój pojemnik, kiedy jesteś głodnym, a okolica nie daje możliwości do zjedzenia czegoś zdrowego. Pomijając fakt poprawy stanu zdrowia, czy zrzucenia nadmiaru kilogramów, należy wspomnieć o świadomości żywieniowej.
Kiedy współpracuję z kimś, to chcę, żeby jego świadomość na temat jedzenia ciągle rosła. Dzięki temu mam pewność, że ktoś taki będzie w przyszłości opierał swoją dietę, czy swoich bliskich na dobrych produktach. We współpracy nie chodzi o to, żeby trwała ona w nieskończoność, chyba że specyfika osoby tego wymaga.
Świadomość żywieniowa sprawia, że taki podopieczny, kiedy już wychodzi spod moich skrzydeł, wie jak ma się prowadzić. Kiedy wejdzie do sklepu, to dokonuje mądrych wyborów i potrafi sobie poradzić nawet bez przygotowania uprzednio pojemnika.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że trochę przekonałem Cię do zdrowego odżywiania. Życzę Ci zdecydowanie mniej wymówek, a więcej motywacji do zmiany swoich nawyków.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribuj  
Powiadom o