Trening interwałowy – zalety

Trening interwałowy – zalety

Trening interwałowy – zalety

Wiele osób aktywnych fizycznych, oprócz treningów siłowych wykonuje cardio. Zapominają, że trening interwałowy niesie za sobą ogrom korzyści, których szukamy tylko w długim treningu wytrzymałościowym. Nieodpowiednio wykonywany może obrócić się przeciwko nam.

Trening wytrzymałościowy – cardio, będzie dobry, ale jest kilka warunków.

Pierwszy, kiedy po prostu to lubisz i w wolny dzień biegasz z tętnem 50-65% HR max i jest to tzw. aktywny wypoczynek. Jeśli kogoś relaksuje bieganie po lesie, to nie powinien z tego rezygnować i trening interwałowy nie będzie potrzebny. Największą korzyścią aktywnego wypoczynku jest komfort psychiczny. Wyluzowanie, odsunięcie na bok stresu. W dłuższej perspektywie utrzyma nas to w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej.
Druga sprawa to sport, który wymaga ogromnej wytrzymałości. Jeśli biegasz maratony, to musisz dużo biegać, jasna sprawa. Trzeba natomiast pamiętać, że nawet podczas takich przygotowań nie powinieneś pomijać treningu interwałowego. Może skutecznie wspomóc Cię w długich dystansach.
Ogromnym błędem może być trening cardio po treningu siłowym. Ludzie, którzy decydują się na taki duży i długi stresor, powinni mieć naprawdę dobrze dopiętą dietę i suplementacje. Za długie treningi bardzo mocno obciążą organizm, zmniejszą możliwość odpowiedniej regeneracji, przez co powstaną zbyt duże uszkodzenia mięśni. Może to skutkować utratą mięśni, czyli efekt odwrotny od zamierzonego.

Trening interwałowy może być zbawieniem dla wielu osób. Niesie za sobą ogromne korzyści i jest krótki, a jak wszyscy wiemy czasu zawsze brakuje.

Czy każdy może wykonywać trening interwałowy?

To zależy.
Jeśli chodzi o sport, to do każdej dyscypliny przyda się trening interwałowy pod warunkiem, że odpowiednio dobierzesz jego rodzaj.
Jest kilka warunków, zanim wdrożymy do planu interwały:

1. Jeśli jesteś początkujący i niewiele uprawiałeś sportu w swoim życiu, to warto przygotować swój układ sercowo-naczyniowy. Interwały mocno obciążają organizm, ponieważ ich krótki czas wymusza niekiedy 110% HR max. Wszyscy nowicjusze powinni najpierw popracować trochę na treningu siłowym, a w wolne dni skupić się na cardio w formie aktywnego wypoczynku. Po jakimś czasie mogą pobiegać dłuższe dystanse na poziomie 70% HR max. Po takim 1-3 miesięcznym przygotowaniu będą mogli powoli zaczynać treningi interwałowe.

2. Drugim warunkiem jest odpowiednie wykonywanie ćwiczeń. Do tego również przyda się przygotowanie na siłowni. Zwiększysz czucie mięśniowe, nauczysz się poprawnego wykonywania ćwiczeń i wzmocnisz całe ciało. Dodatkowo, jeśli będziesz pracował z trenerem, to będziesz budował lepsze fundamenty i od początku uczył się poprawnego wykonywania ćwiczeń. Jest to kluczowe, ponieważ źle wykonywane ćwiczenia podczas treningu interwałowego mogą narazić Cię na kontuzje ze względu na intensywność aktywności.

Jakie korzyści niesie za sobą trening interwałowy?

Zbudujesz zdolność do buforowania kwasu mlekowego.

Mówiąc wprost, będziesz mógł pracować dłużej na wysokiej intensywności. Uodpornisz się na “palenie” w mięśniach, które jest często nie do wytrzymania. Przez to nie utrzymujesz długo wysokiego tempa.

Podkręcisz EPOC.

Ten magiczny skrót to po wysiłkowa, zwiększona konsumpcja tlenu. Wysoki EPOC skutecznie wspiera spalanie tkanki tłuszczowej przez kolejne godziny po zakończonym treningu. Godzinne biegi nie nakręcą nas tak jak 15-minutowe interwały.

Zwiększysz pojemność wyrzutową i minutową serca.

Dzięki temu Twoje serce będzie miało zdolność przepompowania większej ilości krwi.

Poprawisz wrażliwość insulinową.

W dzisiejszych czasach, przepełnionych cukrem, wrażliwość insulinowa jest bardzo pożądaną zdolnością. Zachowanie tego parametru na właściwym poziomie będzie chroniło nas m.in. przed insulinoopornością. Ponadto zjedzone posiłki dzięki insulinie będą trafiały w odpowiednie miejsca, działając pozytywnie na anabolizm mięśniowy.

Zwiększysz wyrzut hormonów anabolicznych.

Dobrze wykonane interwały powodują wyrzut hormonów anabolicznych. HGH, IGF-1 i testosteron, bo o tych hormonach mowa. Są kluczowe dla nas, ponieważ pomogą odbudować z nawiązką nasze mięśnie.

Zbudujesz siłę eksplozywną.

Jeśli jesteś sprinterem i zależy Ci na krótkiej, ale za to bardzo intensywnej pracy, to nie możesz pomijać interwałów. Dzięki nim będziesz skupiać się na korzystaniu z fosfokreatyny, która jest kluczowym elementem podczas krótkiego, mocnego wysiłku.

Nie potrzebujemy żadnego sprzętu.

Wystarczy wyjść na dwór, na polną drogę, na boisko albo do lasu i masz miejsce do perfekcyjnego treningu.

Krótko i intensywnie.

To jest to, co ja sobie bardzo cenię. Idziesz i robisz dobrą robotę, która daje masę korzyści i nie tracisz czasu na zbędne pierdoły. Niby nic, ale wiem, że wiele osób doceni taką zaletę.

Podsumowanie

Dziś poznałeś kilka zalet treningu interwałowego. Jak widać, naprawdę warto włączyć go w swój plan treningowy. Chociaż czasem jego intensywność wzbudza odruchy wymiotne, to satysfakcja zawsze jest ogromna.
Najważniejsze, aby Twoje serce było przygotowane na taki trening oraz aby nie były nam obce ćwiczenia, które będziesz wykonywać. Jeśli jeszcze masz pytanie, czy warto trenować, to zapraszam do mojego wcześniejszego artykułu- kliknij tutaj.

Już za kilka dni dodam artykuł, w którym podzielę interwały intensywne oraz ekstensywne tak, abyś mógł dobrać coś do swoich potrzeb.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribuj  
Powiadom o